eBooks



Prvu knjigu o orijentalnom plesu "Stara igra, nova umetnost" autorke Jelene Stefanović (i to u elektronskoj formi, u pdf formatu, tako da možete svuda sa sobom da je nosite - androidi, tableti, telefoni) možete da naručite preko mejla umetnikduse@gmail.com!!!

*Ponuda za sada važi samo za teritoriju Republike Srbije.


"Sve do čega sam došla tokom dugogodišnjeg istraživanja, u ovoj knjizi je zabeleženo. Pozivam vas da kroz čitanje i uživanje u njoj saznate nešto više o nastanku orijentalnog plesa, njegovom istorijskom razvoju, preplitanjima sa drugim vrstama plesa i različitim stilovima, kulturološkom uticaju koji je dosegao globalne razmere, i konačno, njegovom izdvajanju kao posebne umetničke forme."



Copyright © Jelena Stefanovich 2007-2014. All rights reserved.
Svako nedozvoljeno umnožavanje, štampanje, prikazivanje, distribucija
smatra se krivičnim delom i kažnjivo je.
Bez pisane saglasnosti autora dozvoljeno samo za ličnu upotrebu.



Naslov originala
Stara igra, nova umetnost

Autor i urednik
Jelena Stefanovich

Lektura
Svetlana Blagojević

Autor slike naslovne strane/korica
Boba Stefanović

Ilustracije
Marko Knežević

Dizajn i kompjuterska obrada
Goran Randjelović
Jelena Stefanovich



www.jelenastefanovich.blogspot.com



Ako želite malčice da zavirite u knjigu kako biste znali šta da očekujete,
evo kako to izgleda... 


ODLOMAK I


Stari Egipat


 Život u starom Egiptu je bio protkan plesom tokom svih 5000 godina. To potvrđuju sami hijeroglifni znaci gde se često pojavljuje znak čoveka sa podignutom nogom.



                  
         


Vladajuća klasa u Egiptu je bilo sveštenstvo koje je religiju, odnosno kult oblačilo u veo misterije i veliki broj ceremonija u kojima su igre bile dominantne kako bi održavali narod u neznanju i strahu, jer su tako lakše vladali njima. Pri hramovima su postojale igračke škole za sveštenike, ali i poseban red sveštenica-igračica i kurtizana u isto vreme (što je inače bio običaj kod većine naroda starih civilizacija). Najčuvenija svečanost iz tog perioda bila je u čast boga Ozirisa kome su prinosili žrtvu – bika Apisa, a sveštenstvo ga je prenosilo u Memfis, dok ga je narod ispraćao ili dočekivao igrom. U Ozirisovom hramu su se izvodile čitave baletske pantomime, a sveštenice-kurtizane igrom su izvodile ljubavne scene između Izide i Ozirisa. Te igre su bile vrlo čulnog i erotskog karaktera, temperamentnih i raskalašnih pokreta. Pojavu faraona u narodu takođe su pratile ceromonije satkane od igre, a muškarci su ga pozdravljali skokovima na obe noge. U čast bogu vegetacije – Minu igrao je i sam faraon zajedno sa tadašnjim zemljoradnicima. Takav običaj preživeo je vekove sve do feudalnog društva u kome je gospodar zemlje igrao zajedno sa radnicima koji su tu zemlju obrađivali.



ODLOMAK II


Zaista je ogroman uticaj indijske mitologije na igru, staro indijsko pozorište, savremenu bolivudsku kinematografiju, čak i na život u celini. Indusi su bogove zamišljali kao igrače, a sama igra je predstavljala žrtvu i molitvu božanstvima. I bogovi su se žrtvovali za dobrobit svih redom, pa što bi to običnom čoveku teško padalo? Zato su njihovi filmovi melodramatični – puno suza, smeha, tuge, radosti, stradanja, rođenja... Šta je tu čudno? Život je takav, zar ne? A redovi ispred bioskopskih blagajni, kao i uporna nastojanja i onih najsiromašnijih da kupe kartu za film koji se daje, nakon čega će danima „skidati“ pokrete i đuskati do mile volje dok obavljaju svakodnevne aktivnosti, samo govore kakav je današnji stav Indijaca prema plesu. Takav je uostalom bio, ostao i uvek će biti. Jer, probali su producenti savremenih filmova da približe njihovu kinematografiju američkoj – izbacili su koreografije i udarili na neke druge teme. Šta se dogodilo posle toga? Bankrotirali su. Bioskopi su bili prazni, filmove niko nije hteo da gleda. Naravno, brže-bolje su se vratili staroj formi. Tako je nastavilo da živi pravilo da u Indiji ne možeš biti glumac i nadati se ostvarenju filmske karijere ukoliko nisi igrač na prvom mestu. A reditelji su u stvari koreografi koji su se kasnije posvetili filmskoj režiji, pa i ne čudi zbog čega su one masovne scene sa gomilom plesača tako dobro urađene. Maštam o danu kada će se tako nešto dogoditi u našoj zemlji. Ako ne (a sve govori da „ne“), preseliću se jednog dana u Indiju. Dobro, opet maštam...

A odakle sve ovo vuče korene?

Iz tri jajeta. Da, dobro ste pročitali. Prema indijskoj mitologiji, boginja Bhavani je vrhovne bogove „snela igrajući“. Tako su se „rodili“ Brama, Višnu i Šiva. Pa, čim su božanstva nastala na ovaj način, šta drugo može da se očekuje? Čak su i demoni (demoni vetra – Maruts) predstavljeni kao igračka grupa koja je igrala sa oružjem. Pored ovakvih (sakralnih) igara, Indusi su imali i svadbene i pogrebne igre. 




Još čekate? :) Zovite ODMAH!!! :)



The book “Tears burn only the first time” will soon be translated into English language!
All we need is just a little patience 😉
Ovde možete naručiti knjigu “Suze peku samo prvi put” autorke Jelene Stefanović. To je autobiografska priča koja se čita u dahu, dira pravo u dušu, ostavlja jak utisak i izaziva emocije snažne poput zemljotresa!
18358912_801512340003451_4060374005937948221_o
Evo šta su drugi rekli o knjizi…
“Knjiga je zanimljiva. Pisana je govornim jezikom, lako, čak vedro, tako da se čita u “jednom dahu“, ali čitaoca navodi na razmišljanje. Baš taj stil govori o snazi ličnosti koja se suočava sa životnim nedaćama i rešava ih. Čitaocu ostaje da se zapita koliko ima ranjenih duša oko nas, da li one vrište ili potiskuju svoj jad, da li guše svoje suze koje peku uvek, a ne samo prvi put i da li se svi na to navikavaju. Osnovna vrednost knjige je baš u tome što nas navodi na preispitivanje ponašanja prema drugima, naročito najbližima. Odgovornost nas poziva da razmišljamo o težini svojih reči i postupaka, jer nikada ne znamo kakve su posledice, naročito kod onih kojima ponos ne dozvoljava da to iskažu. Sreća je da je Jelena Stefanović svoja osećanja pretočila u pisani tekst iz koga možemo mnogo da naučimo.”
Mr Vesna Kršić Sekulić, redovni profesor
 Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu
“Kada sam pročitala knjigu Jelene Stefanović „Suze peku samo prvi put“, oduševila sam se! Poznajem je i dugo pratim njen rad, ali nisam ni slutila da u njoj leži ovakav talenat! Ova istinita životna priča, pomalo tužna, a opet nekako vedra, čita se u jednom dahu i na mene je ostavila izuzetno snažan utisak. Osim toga što predstavlja duboku psihološku analizu emocija, ujedno je i svedočanstvo o jednom vremenu koje nam je i dalje svima vrlo blisko. Imajući u vidu glavne aktere knjige, sigurna sam da će knjiga biti potpuni hit i pravo osveženje.”
Biljana Dujković, prijateljica i učenica
 Kundalini Reiki Majstor/učitelj
“Pročitajte ovu knjigu koja priča dve priče, pune emocija i životne istine. Iznenadiće vas način na koji Jelena, ćerka Bobe Stefanovića, govori o svome ocu, divnom umetniku, koji, na žalost, svoju priču nije uspeo da nam ispriča do kraja.”
Minja Subota
Porudžbinu možete izvršiti preko mejla
umetnikduse@gmail.com
ili preko Facebook stranice

***
Knjigu možete nabaviti u sledećim knjižarama u Beogradu:
1. Dereta – Knez Mihailova 46
2. Zepter books – Knez Mihailova 42
3. Delfi SKC – STUDENTSKI KULTURNI CENTAR – Kralja Milana/Resavska
4. Prosveta – Knez Mihailova 12
5. SRPSKA KNJIŽEVNA ZADRUGA – Kralja Milana
6. Vulkan – Sremska
7. MALA AKADEMIJA – Djure Jakšića
8. Apropo – Cara Lazara 10
9. Beopolis – Dom omladine
…Kao i u sledećim knjižarama “Vulkan”:
1. Sremska
2. Ušće
3. Delta city
4. Kulturni centar Beograda
5. Vulkan NOVI SAD – Zmaj Jovina
6. Vulkan SC STADION – Voždovac
*** Za sve one koji žele da poruče knjigu “Suze peku samo prvi put”
iz zemlje i inostranstva preko interneta***
Ovo je internet knjižara https://www.knjizara.com/ preko koje može da se naruči knjiga i koja ima mogućnost lakšeg plaćanja sa inostranstvom, a cene su iste kao na sajtu izdavača “Čigoja”.
A ovo je link koji vodi direktno do knjige



Коментари

Популарни постови са овог блога

Арт стрес терапија